Klíšťová encefalitida
Infikovaná klíšťata se vyskytují témě po celé ČR. Můžete se s nimi setkat i na zahrádce nebo při procházce v městském parku.
Účinnou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. Požádejte Vašeho praktického lékaře o očkování, objednejte se ZDE
Co je to klíšťová encefalitida?
Klíšťová encefalitida, nebo-li zánět mozku je infekční virové onemocnění mozku a mozkových obalů.
Rizikové faktory klíšťové encefalitidy
- Pobyt v přírodě bez patřičné ochrany kůže (dlouhé nohavice, dlouhý rukáv, vysoká obuv)
- Pobyt v přírodě bez použití repelentu
- Věk pacientů – u pacientů nad 60 let je průběh nemoci horší a komplikovanější
Prevence klíšťové encefalitidy
- Nejlepší a nejúčinnější ochranou je očkování
- Nákaze můžeme předejít také tím, že zabráníme klíštěti, aby se zachytilo na kůži a přisálo (pevná vysoká obuv, dlouhé nohavice a rukávy).
- Použití repelentu před pobytem v přírodě.
Jak se můžu nechat očkovat?
Očkovat se můžete nechat kdykoliv během roku, nejen před začátkem klíšťové sezony. Vakcína se podává buď po třech anebo po čtyřech dávkách. Je však třeba mít na paměť, že vakcína začíná působit až za dva týdny po aplikaci druhé dávky. Toto očkování chrání po dobu tří let.
Existují dvě schémata očkování:
Očkování v zimním období (klasické schéma očkování)
V chladných měsících, kdy klíšťata ještě nejsou aktivní, je doba mezi jednotlivými dávkami delší než v měsících, kdy je možnost nákazy vyšší. První dvě dávky se aplikují v rozmezí 1-3 měsíce, třetí dávka 5-12 měsíců po dávce druhé. První přeočkování bývá po 3 letech, další po 3-5 letech v závislosti na kondici a věku očkované osoby.
Očkování v letním období (zrychlené schéma)
V letních měsících, díky aktivitě klíšťat je nutné zkrátit dobu mezi aplikacemi prvních dvou dávek. Během tohoto období je zapotřebí se před klíšťaty chránit tak, jako byste nebyli očkováni. První dvě dávky se aplikují v rozmezí 14 dnů, třetí dávka 5-12 měsíců po druhé dávce. První přeočkování bývá po 3 letech, další po 3-5 letech v závislosti na kondici a věku očkované osoby.
Co dělat, když se klíště přisaje
Pokud se infikované klíště přisaje, možnost nákazy člověka stoupá s dobou, po kterou byl tento parazit přisátý. Když už se klíště přisaje, je nutné ho co nejdříve odstranit. Po celou dobu manipulace s klíštětem se pokud možno chráníme gumovými rukavicemi. Klíště zakápneme alkoholovou dezinfekcí (použití mastných prostředků je nevhodné) a vyčkáme zhruba pět minut. Poté použijeme speciální kleštičky pro odstraňování klíšťat nebo pinzetu. Klíště zachytíme v místě, kde je v těsném kontaktu s kůží a kývavými pohyby jej odstraníme. Postižené místo opět potřeme dezinfekcí. Klíště zlikvidujeme zakápnutím dezinfekčním roztokem a vhozením do záchodové mísy. Nikdy jej nehty nerozmačkáváme, nezapalujeme ani nevyhazujeme do koše!
Příznaky klíšťové encefalitidy
- Inkubační doba je cca 14 dní
- 1. fáze – příznaky lehké chřipky - bolesti kloubů a svalů, zvýšená teplota, nevolnost
- Období klidu cca 14 dní. U některých jedinců může nemoc touto fází skončit a dojít k úplnému uzdravení.
- 2. fáze, která je charakteristická vysokými horečkami, prudkými bolestmi hlavy, světloplachostí, nevolností, zvracením, ztuhnutím svalů na šíji, svalovým třesem, obrnou, poruchami spánku, paměti a koncentrace a celkovou dezorientací.
- Boleslavská 1854, 288 02 Nymburk
- telefonní seznam
- napište nám