Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍZdravotní péče pro klienty všech zdravotních pojišťoven

Akreditace SAK

O nás

3 praktické rady pro zvýšení imunity a zmírnění příznaků nemoci covid-19

12.3.2021 / POLIKLINIKA AGEL Ostrava

Vedoucí praktická lékařka Polikliniky AGEL Ostrava MUDr. Gabriela Matheislová radí jak na boj proti covid-19. Poradí Vám, co dělat pro zvýšení imunity nebo jak zmírnit onemocnění covid-19.

Tyto tři praktické rady od Vedoucí praktické lékařky Polikliniky AGEL Ostrava MUDr. Gabriely Matheislové vám pomohou zvýšit svou imunitu nebo zmírnit příznaky onemocnění covid-19. Doporučení byla citována i webem idnes.cz spolu s radami dalších odborníků. Kompletní článek naleznete zde.

  1. Jakými léky z lékárny mohou lidé zmírnit příznaky covidu-19?

V případě léčení onemocnění covid-19 v domácích podmínkách se kromě klidu a dostatku tekutin doporučuje tzv. symptomatická léčba, tedy léčba příznaků zejména teploty, bolestí svalů, hlavy apod. Za účelem zvládání těchto potíží lékaři a lékárnicí doporučují léky s obsahem ibuprofenu, paracetamolu, aspirinu a jejich směsi, jež jsou volně prodejné. Lékárník jistě pomůže s jejich výběrem. Dále lze použít i jiná analgetika-antipyretika jako jsou např. metamizol-Novalgin nebo antirevmatika, jež jsou většinou již vázána na lékařský předpis a s jejichž užíváním může pomoci praktický lékař. Jako moderní, výhodná a volně prodejná léčiva můžeme také doporučit např. léky Nalgesin a Ibolex s dobrým efektem a minimem nežádoucích účinků. Konzultace s lékařem je vždy nutná, pokud se stav nelepší, hrozí nejen závažnější průběh nemoci covid-19, ale i riziko předávkování při nadměrném užívání těchto běžné dostupných léků. 

  1. Jsou například nějaké vitamíny, kterými si lidé mohou proti covidu-19 pomoci?

Význam vitaminu D v předcházení a zvládání onemocnění covid-19 nebyl zatím zpochybněn a v naší populaci je prokazatelně jeho významný deficit, jenž se spíše prohlubuje. Jeho plošné užívání dle doporučeného dávkování je určitě možné. Jako výhodné se jeví i preventivní podávání vitaminu C zejména v jeho liposomální podobě. Pro rizikové skupiny lze doporučit podávání imunopreparátů s obsahem zinku, hemového železa, substituci vitaminu B12. Kombinované imunopreparáty k prevenci a léčbě viróz jako např. Imunoglukan, Preventan, nebo přípravky s obsahem kolostra, nebyly zatím v souvislosti s onemocněním covid-19 zkoumány. Avšak k jejich podpůrnému užívání jistě není námitek. Nejlepším „vitaminem" v době pandemie je kvalitní spánek, pohyb a racionální strava. 

  1. Existují naopak nějaké léky/postupy, ke kterým se pacienti v dobré víře proti covidu-19 uchylují, ale měli by se jim vyhnout?

Nezapomínejme dobře kontrolovat své chronické nemoci a nepřerušujme zavedenou léčbu- Určitě neodkládejme pravidelné prohlídky u lékaře. Radím rovněž nepodléhat fámám o tzv. "zázračných lécích" a neplýtvat energií při jejich shánění. Připomenutí relaxace, dostatek pohybu a pravidelného denního režimu není klišé ani v době pandemie, ba naopak.

Je dobré být v obraze stran společenského dění, ale lidé, zejména citlivější, by se měli vyvarovat dlouhodobého sledování médií a přemíry informací. Vzhledem k míře stresu si dovolím připomenout nebezpečnost nadměrné konzumace alkoholu a jiných návykových látek včetně léků.

zpět na novinky