Nový skener na Poliklinice AGEL Ostrava nepřehlédne žádné znaménko a na nebezpečí rakoviny upozorní včas

13.8.2020 / POLIKLINIKA AGEL Ostrava

Poliklinika AGEL Ostrava (na Tyršově ul.) rozšiřuje rozsah zdravotní péče o nejpřesnější metodu vyšetření znamének a pih celotělovým skenerem DermoScan X2. Špičkový dermatologický přístroj rychle a šetrně monitoruje i ty nejmenší změny na kůži člověka a dokáže tak včas odhalit hrozící nebezpečí v podobě zhoubného nádoru.

Poliklinika v centru krajské metropole nabízí celotělový sken od srpna a nové nadstandartní vyšetření je vhodné pro všechny věkové skupiny po celý rok. Rozhodování, zda ho podstoupit, může usnadnit jednoduchá rada. „Vyšetření DermoScanem X2 bych doporučila všem, kteří mají na těle deset znamének a více,“ radí MUDr. Monika Macejková, lékařka kožní ambulance na Poliklinice AGEL Ostrava. „Je to neinvazivní vyšetření vhodné pro pacienty, kteří mají velký počet pigmentových znamének. Dále ho doporučujeme využít i u pacientů z rizikových skupin, což jsou pacienti, u jejichž příbuzných byl zhoubný nádor v minulosti diagnostikován. Nemusí se jednat pouze o karcinom kůže, ale jakékoliv onkologické onemocnění,“ pokračuje lékařka.

Důkladná analýza kůže DermoScanem X2 je vhodná i pro pacienty s imunosupresivní léčbou  (např. pacienti po transplantaci), neboť mají sníženou imunitu a jsou tak náchylnější ke zhoubným kožním nádorům. „Hlavní cílem tohoto vyšetření je včasná detekce nově vzniklých znamének a znamének, které se výrazněji změnily. Tím můžeme zachytit podezřelé léze, které následně vyšetřujeme dermatoskopicky. Kombinace těchto metod nám poté usnadňuje rozhodování o provedení či neprovedení chirurgického odstranění znaménka. Tím pádem můžeme redukovat zbytečné chirurgické zákroky u pacientů,“ upřesňuje MUDr. Monika Macejková.

Samotné vyšetření je bezbolestné, rychlé a včetně dermatoskopického vyšetření zabere 20 až 30 minut. Pro práci s DermoScanem X2 proškolený lékař nasnímá pomocí dvou kamer čtyři snímky v přesně definovaných pozicích, aby zachytil co největší povrch kůže pacienta. „Tato metoda má smysl jen při opakovaném vyšetření pacienta, protože sleduje změny v čase. Snímky počítač překryje a srovnává. Speciální program nám označí barevně znaménka nové nebo ty, které se změnily,“ upřesňuje MUDr. Monika Macejková s tím, že doporučený interval na jednotlivá vyšetření na DermoScanu X2 je co šest až dvanáct měsíců.

Cena jednoho kompletního vyšetření je 750 korun, ale v rámci bonusových programů zdravotních pojišťoven může pacient získat příspěvek i 500 korun. Pravidelná kontrola jedenkrát ročně je účinnou prevencí rakoviny kůže a tudíž nenákladnou, ale nesmírně důležitou investicí do svého zdraví. „Hlavní je zachytit zhoubné nádory včas, protože počáteční stádia jsou velmi dobře léčitelná,“ připomíná důležitost prevence dermatoložka Macejková. Součástí vyšetření je pohovor s kožním lékařem a jeho doporučení, jak dále postupovat v prevenci melanomu a pravidelné péči o kůži.

Zájemci o vyšetření znamének a pih na celotělovém skeneru DermoScan X2 se mohou objednat na Polikliniku AGEL Ostrava na telefonním čísle 595 002 656.