Na Poliklinice AGEL Olomouc vyšetří oko detailně tomografií

16.6.2020 / POLIKLINIKA AGEL Olomouc

Období koronavirové epidemie využila Poliklinika AGEL Olomouc k modernizaci svého vybavení. K rozšíření spektra nabízených zdravotnických služeb došlo na Poliklinice AGEL Olomouc na oční ambulanci, kde mají zdravotníci k dispozici nový přístroj OCT s funduskamerou. Sloužit bude k přesné diagnostice zrakového nervu a sítnice.

Olomoucká poliklinika investuje do přístrojového vybavení pravidelně a OCT přístroj s funduskamerou, což je optická koherentní tomografie v kombinaci s digitální barevnou fotografií očního pozadí, byla pořízena v době, kdy byl ve zdravotnickém zařízení v důsledku koronoaviru omezen provoz jen pro akutní stavy. „Přístroj je využíván lékařkami oční ambulance a slouží k přesné diagnostice chorob zrakového nervu a sítnice, především zeleného zákalu - glaukomu. Dále umožňuje včasné odhalení nemocí centrální části sítnice, zejména věkem podmíněné makulární degenerace a dalších závažných onemocnění sítnice,“ konkretizovala MUDr. Jarmila Raidová, ředitelka Polikliniky  AGEL Olomouc.

OCT funduskamera je na oční ambulanci zcela novým přístrojem a investice v hodně 1,2 milionů korun je v olomoucké poliklinice další částí pestré mozaiky poskytovaných zdravotních služeb. „Fundus kamera najde využití například u pacientů s cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem. Výhodou je 3D zobrazení struktur oka, možnost sledování vývoje změn v čase a srovnání aktuálního stavu se staršími záznamy. Výsledek vyšetření dává možnost rychleji a kvalifikovaněji rozhodnout o nasazení vhodné léčby,“ vyjmenovává další klady přístroje ředitelka Raidová. Vyšetření na něm není hrazeno ze zdravotního pojištění, diagnostika jednoho oka prostřednictvím OCT vyjde na 250 korun. Zdravotní pojišťovny však na toto vyšetření přispívají.

Optická koherentní tomografie umožňuje vyšetřit i přední segment oka, především tloušťku rohovky a šíři komorového úhlu, a to bezkontaktním způsobem zejména u pacientů se zeleným zákalem. „Poliklinika AGEL Olomouc klade důraz na komplexní zdravotní péči pod heslem „vše pod jednou střechou“,“ dodává MUDr. Jarmila Raidová.