Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍZdravotní péče pro klienty všech zdravotních pojišťoven

Akreditace SAK

O nás

Odborníci varují - dlouhodobá rýma může způsobit ztrátu čichu i poruchu sluchu

6.4.2017 / POLIKLINIKA AGEL Ostrava

Rýmu nepovažuje většina populace za vážné onemocnění, a tak i při chronických a opakovaných potížích řada pacientů nevyhledá odborníka. Výsledkem dlouhodobě přehlížené rýmy přitom může být nejen ztráta kondice či narušení imunity, ale dokonce i ztráta čichu či poškození sluchu. Lékařka Polikliniky AGEL Ostrava přitom varuje zejména před přehlížením rýmy u dětí, u kterých recidivující – opakující se zánět nosní sliznice velmi často vede k bolestivému zánětu středního ucha.

„S rýmou dnes řada lidí běžně chodí do práce a své děti posílá do školky či školy. U krátkodobé čiré rýmy to ještě nemusí být tak velký problém, ovšem u dlouhodobé nebo často se opakující rýmy, a zejména u hlenohnisavé rýmy, je vždy nezbytně nutný klidový režim a dohled lékaře, který předepíše vhodnou léčbu na míru konkrétního pacienta,“ vysvětluje MUDr. Šárka Střídová, lékařka ORL Polikliniky AGEL Ostrava.

Často totiž zprvu nenápadná lehká rýma v důsledku zanedbání klidového režimu přechází v silnou hleno-hnisavou rýmu, která negativně ovlivňuje imunitu, výkonnost či spánek a může způsobovat i bolesti hlavy, obtíže čichu, sluchu i chuti. V důsledku snížené imunity se pak navíc často přidávají komplikace - jako například infekce vedlejších nosních dutin, kterou je potřeba řešit již pomocí antibiotik. Infekce se navíc může z nosohltanu přenést Eustachovou trubicí i do středního ucha a způsobit bolestivý zánět středního ucha.

„Zejména u dětí jsou záněty středního ucha poměrně běžné, a to z důvodu nesprávného stylu smrkání oběma dírkami najednou, kdy je podporováno šíření infekce do ucha. Smrkání je potřeba provádět vždy každou dírkou samostatně, a to i u těch nejmenších dětí. Pokud dítě nezvládne smrkat správně, je vhodnější použít odsávačku nosních hlenů,“ radí MUDr. Střídová s tím, že u dětí bývá častou příčinou opakující se hlenohnisavé rýmy zvětšená nosohltanová mandle. Děti pak obvykle chrápou a dýchají ústy, a mohou mít i poruchy sluchu.

Další velkou chybou při léčbě rýmy je pak i dlouhodobé užívání nosních kapek a nosních sprejů, které by se neměly užívat déle, než týden. Při dlouhodobém používání totiž rýmu zhoršují, neboť mohou způsobovat otok nosní sliznice.

 „Při rýmě trvající déle než týden, nebo u rýmy, která se opakovaně vrací, je vždy na místě vyhledat lékaře. Může jít také o rýmu alergickou, které se pacient pomocí léků na běžnou rýmu určitě nezbaví,“ uzavírá MUDr. Střídová.

 

 

 

zpět na novinky