Zkontrolovat znaménka po létě je důležité. Bez nutnosti objednání je vyšetří Poliklinika AGEL Ostrava na Dni prevence melanomu

2.9.2020 / POLIKLINIKA AGEL Ostrava

Rakovina kůže patří mezi nejzákeřnější onkologická onemocnění a prevence je nejúčinnější cestou, jak odhalit hrozící nebezpečí. Poliklinika AGEL Ostrava (u pasáže Vesmír) proto připravila na pondělí 7. září Den prevence melanomu, kdy všem příchozím zkontrolují lékaři znaménka. Zájemci se mohou akce zúčastnit bez předchozí objednávky či doporučení lékaře.

Den prevence melanomu na Poliklinice AGEL Ostrava v ulici Tyršova 34 v centru města se bude v pondělí konat od 8.00 do 16.00 hodin. „Máme konec léta a během něj řada lidí trávila volný čas na sluníčku, a proto je ideální doba přijít si k nám kůži zkontrolovat,” připomíná Marie Sladká, hlavní sestra Polikliniky AGEL Ostrava.

Výjimečně bez objednání nabídne poliklinika v centru města 7. září i nejpřesnější metodu vyšetření znamének a pih také prostřednictvím celotělového skeneru. „Vyšetření DermoScanem X2 bych doporučila všem, kteří mají na těle deset znamének a více,“ radí MUDr. Monika Macejková, lékařka kožní ambulance na Poliklinice AGEL Ostrava. Cena kompletního vyšetření je 750 korun, ale během Dne prevence melanomu je možné využít akční cenu 500 korun (v takové výši přispívají na tento druh vyšetření zdravotní pojišťovny v rámci svých bonusových programů).

Melanomem, nejvíce zákeřnou formou rakoviny kůže, trpí stále více lidí.  Podle statistik tvoří právě tento karcinom dvě třetiny veškerých úmrtí na kožní nádory, přitom pouze včasné odhalení maligního melanomu může vést k úspěšné léčbě. „Kromě vyšetření kožních znamének nabídneme v pondělí také odborné poradenství v prevenci vzniku kožních nádorů a ochraně před sluncem,” pokračuje MUDr. Monika Macejková.

Mnoho lidí letos z důvodu pandemie koronaviru s návštěvou lékaře váhají, i když mají podezření na zdravotní problémy, například na nebezpečné znaménko. Přitom obecně platí, že čím dříve lékař nádor objeví, tím větší je pravděpodobnost uzdravení.  Je proto velmi důležité sledovat svá znaménka a alespoň jednou ročně si je nechat vyšetřit u odborného lékaře.